) Zaprogramuj Przyszłość

Aktualności

Logo funduszy europejskich
Logo fundacji orendż
Logo stowarzyszenia mistrzowie kodowania
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego

5 pomysłów na Code Week w twojej szkole!

Europejskie święto pasjonatów programowania w edukacji już niedługo. W tym roku Europejski Tydzień Kodowania trwa od 6 do aż 21 października. Każdy może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je na oficjalnej mapie CodeWeek.eu. To doskonała okazja, żeby pokazać swoje osiągnięcia i popularyzować wspólną naukę umiejętności przyszłości!

1.: (Po prostu) lekcja kodowania z uczniami

Nuda? Nieprawda! Nawet jeśli regularnie prowadzisz dla swojej klasy zajęcia z elementami programowania czy robotyki, warto zamieścić zajęcia odbywające się w trakcie CodeWeek.eu na oficjalnej mapie wydarzeń. Zastanówcie się, jakie aktywności dawno się nie pojawiały. Przypomnijcie sobie ulubione ćwiczenia bez prądu. Poszukajcie zupełnie nowych scenariuszy i inspiracji w internecie – bazę polecanych źródeł znajdziecie np. na stronie Zaprogramuj przyszłość. Już sama świadomość, że lekcja jest organizowana w ramach europejskiej inicjatywy wyzwoli w was nowe pokłady kreatywności!

2.: Wydarzenie dla całej społeczności szkolnej… i nie tylko!

Europejski Tydzień Kodowania to doskonała okazja, żeby pokazać to, co robicie w klasie, całej społeczności szkolnej. Lekcja otwarta, szkolny festiwal, specjalne wydanie gazetki szkolnej lub wystawa na szkolnym korytarzu – możliwości są nieograniczone. Wcześniej możecie zebrać od innych uczniów i nauczycieli pytania, czego chcieliby się dowiedzieć o kodowaniu – i uwzględnić je w programie wydarzenia. Zadbajcie o różne formy aktywności – kodowanie tańca rozrusza każdego, a wyścigi zaprogramowanych robotów zawsze robią wrażenie.

3.: Zajęcia dla innych nauczycieli

Masz wrażenie, że tylko ty interesujesz się kodowaniem w swojej szkole? Może inni nauczyciele potrzebują nieco zachęty, żeby oswoić się z tematem? Niech dla odmiany oni wcielą się w rolę uczniów i wezmą udział w lekcji kodowania. Zacznij od podstaw, np. kodowania bez prądu, a dopiero potem przejdź do rozwiązań wykorzystujących technologię. Podziel się swoim doświadczeniem i sprawdzonymi pomysłami. Zadbaj też o to, aby mogli swobodnie zadawać pytania, a po samym wydarzeniu zaoferuj im pomoc we wprowadzaniu kodowania na swoich lekcjach.

4.: Międzyszkolna lekcję online!

Google Hangouts, Skype, ClickMeeting czy dowolne inne narzędzie do wideorozmów i dzielenia obrazu wystarczy, żeby zorganizować lekcję międzyszkolną. Znajdź innych zaangażowanych nauczycieli – czy z tego samego miasta, czy z drugiego krańca Polski – i połączcie siły! Znajdziesz ich w grupach na Facebooku czy na forum dla uczestników Zaprogramuj przyszłość. To dobry sposób na wymianę pomysłów, prezentację swoich dzieł czy pracę nad wspólnymi projektami. Możecie zorganizować cały cykl takich spotkań, który zacznie się od burzy mózgów poświęconej pomysłom na programy, a skończy pokazem i omówieniem stworzonych rozwiązań.

Pomysł 5.: Festiwal projektów

To wyzwanie dla wytrwałych – cały cykl wydarzeń organizowanych od początku do końca CodeWeeka. Poszukacie inspirującego tematu (np. aplikacja marzeń każdego ucznia), stwórzcie niewielkie zespoły projektowe i podczas kolejnych spotkań przejdźcie cały proces tworzenia nowego rozwiązania – od zebrania pomysłów po zebranie opinii o swoim dziele. Na koniec możecie zorganizować w szkole otwarty pokaz waszych aplikacji lub stworzyć wystawę na gazetce ściennej (oczywiście z linkami do prac w internecie!). Na pewno wzbudzicie spore zainteresowanie.

 

Aby wydarzenie zostało uznane za organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, musisz zgłosić je na stronie http://codeweek.eu. Formularz jest po angielsku, ale na szczęście w internecie są dostępne polskie instrukcje – http://codeweek.org.pl/media/chunks/attachment/instrukcja_CodeWeekPL_new.pdf.

Jest z tym trochę formalności, ale warto – każdy będzie mógł się dowiedzieć o Waszych działaniach, a na koniec otrzymacie certyfikat uczestnictwa. Przy okazji przyczynicie się do pokazania, jak wielka jest polska społeczność osób wprowadzających kodowanie w edukacji – co roku Polska jest wysoko w rankingu liczby wydarzeń organizowanych w ramach CodeWeek.eu!

Bądź na bieżąco

AKTUALNOŚCI

28/09/18

Mamy Laureatów konkursu „Wakacje Dasha i Dota”! 

Oto Zwycięzcy wrześniowego konkursu o wakacyjnych przygodach Dasha i Dota.

czytaj więcej

25/09/18

5 pomysłów na Code Week w twojej szkole!

Europejskie święto pasjonatów programowania w edukacji już niedługo. W tym roku Europejski Tydzień Kodowania trwa od 6 do aż 21 października. 

czytaj więcej

25/09/18

Technologia to tylko narzędzie

O najciekawszych obserwacjach ze Scratch Conferencje na MIT, premierze nowej wersji Scratcha oraz tym, jakie pytania powinniśmy zadawać, wprowadzając nowe technologie w edukacji

czytaj więcej

Kontakt

Fundacja Orange:

fundacja@orange.com

 

Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania:

kontakt@cyfrowydialog.pl

Logo fundacji zaprogramuj przyszłość
Logo stowarzyszenia mistrzowie kodowania
Logo fundacji rozwoju branży internetowej NETKAMP
Logo funduszy europejskich
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego