) Zaprogramuj Przyszłość

Aktualności

Logo funduszy europejskich
Logo fundacji orendż
Logo stowarzyszenia mistrzowie kodowania
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego

Kontynuacja projektu na piątkę

Projekty „Zaprogramuj przyszłość” prowadzone od października 2017 roku w 259 szkołach w 9 regionach Polski przez Fundację Orange i Mistrzów Kodowania dobiegają końca. Jak zawsze w takiej sytuacji pojawia się pytanie: co dalej? Jak sprawić, żeby 12 miesięcy pracy przełożyło się na trwałe efekty? Poznaj naszych 5 sposobów, na zaprogramowanie przyszłości.

1.: Wprowadź nowe metody na stałe

W „Zaprogramuj przyszłość” zaproponowaliśmy nauczycielom 15 scenariuszy zajęć pozalekcyjnych do przeprowadzenia. Czy oznacza to, że ich przygoda z kodowaniem powinna się na tym skończyć? Oczywiście, że nie! To, jaki będzie jej dalszy ciąg, zależy tylko od Ciebie.

Możesz wprowadzić lekcje programowania na stałe do swojego kalendarza, np. jako kółko zainteresowań. Z drugiej strony elementy kodowania świetnie sprawdzą się na każdym przedmiocie i warto pamiętać o poznanych technikach pracy, planując codzienne lekcje. Jedno jest pewne – uczniowie, którzy już połknęli bakcyla na pewno będą dopominać się o więcej.

2.:Szukaj nowych pomysłów i inspiracji

Powtarzanie tych samych ćwiczeń i metod pracy szybko robi się nudne i może zabić nawet największą pasję. Na szczęście świat pełen jest entuzjastów kodowania, którzy opracowują własne materiały i scenariusze zajęć i dzielą się nimi z innymi.

W internecie znajdziesz wiele miejsc ze sprawdzonymi pomysłami, które możesz wprowadzić bez żadnych zmian lub wykorzystać jako inspirację do autorskich rozwiązań. Polecamy nasz wybór źródeł: https://zaprogramujprzyszlosc.edu.pl/aktualnosci/programistyczne-inspiracje-cz-1. Każdy nauczyciel znajdzie tu coś dla siebie.

3.:Technologia się rozwija - rozwijaj sięrazem z nią

Technologia rozwija się bardzo szybko i chociaż nie ma co bezrefleksyjnie gonić za kolejnymi nowinkami, warto być na bieżąco. W „Zaprogramuj przyszłość” co miesiąc przygotowywaliśmy newsletter dla uczestników, w którym gromadziliśmy informacje o ciekawych projektach, konferencjach, kursach i konkursach dla nauczycieli.

Obawiasz się, że to zbyt czasochłonne? Rozwiązaniem dla Ciebie mogą być szkolenia e‑learningowe czy coraz popularniejsze webinaria, czyli internetowe wideokonferencje. Dzięki nim możesz rozwijać swoją wiedzę bez wychodzenia z domu.

4.: Zadbaj o właściwe wykorzystanie sprzętu

Rzutnik, który po przepaleniu się lampy miesiącami zbiera kurz. Wymarzona tablica interaktywna, która spełnia się jako tablica suchościeralna. Tablety, które stały się przyczyną sporów między nauczycielami i wylądowały w zamkniętej szafie w gabinecie dyrekcji – kto nie zna takich sytuacjichoćby ze słyszenia?

Szkoły biorące udział w „Zaprogramuj przyszłość” otrzymały maty edukacyjne, roboty Dash&Dot, zestawy do projektowania interaktywnego MakeyMakey i tablety. Niestety wiemy z praktyki, że zdarza się, że sprzęt otrzymany w ramach projektu, po jego zakończeniu przestaje być używany.

Jeśli przyczyną jest brak bezpośredniej motywacji w postaci zobowiązania do przeprowadzenia zajęć, zob. punkt 1. Jeśli problem to awarie lub problemy z dzieleniem się sprzętem między sobą, warto po prostu wspólnie ustalić zasady dbania o sprzęt i jego wykorzystania. Nawet tak proste rozwiązania jak zobowiązanie się do ładowania tabletów po użyciu czy stworzenie internetowego kalendarza do rezerwacji sprzętu pomogą uniknąć wielu kłopotów.

5.:Zarażaj ideą!

Kodowanie z uczniami to wciąż względnie świeży pomysł. Na pewno nieraz zdarzy ci się spotkać nauczycieli i rodziców, którzy nie będą mieli przekonania do programowania na lekcjach. Czasami przyczyną jest brak wiedzy – wtedy wspomnij im o 8 nie tylko koderskich umiejętnościach, których uczy kodowanie.

Jeśli zaś zauważysz, że główny problem to związane z niskimi kompetencjami technologicznymi – podziel się swoim doświadczeniem. Każdy kiedyś zaczynał – również nauczyciele i trenerzy związani z „Zaprogramuj przyszłość”. Ważne, żeby się nie poddawać i szukać metod i rozwiązań najlepiej dopasowanych do swoich możliwości oraz – co najważniejsze – do potrzeb uczniów.

Bądź na bieżąco

AKTUALNOŚCI

28/09/18

Mamy Laureatów konkursu „Wakacje Dasha i Dota”! 

Oto Zwycięzcy wrześniowego konkursu o wakacyjnych przygodach Dasha i Dota.

czytaj więcej

25/09/18

5 pomysłów na Code Week w twojej szkole!

Europejskie święto pasjonatów programowania w edukacji już niedługo. W tym roku Europejski Tydzień Kodowania trwa od 6 do aż 21 października. 

czytaj więcej

25/09/18

Technologia to tylko narzędzie

O najciekawszych obserwacjach ze Scratch Conferencje na MIT, premierze nowej wersji Scratcha oraz tym, jakie pytania powinniśmy zadawać, wprowadzając nowe technologie w edukacji

czytaj więcej

Kontakt

Fundacja Orange:

fundacja@orange.com

 

Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania:

kontakt@cyfrowydialog.pl

Logo fundacji zaprogramuj przyszłość
Logo stowarzyszenia mistrzowie kodowania
Logo fundacji rozwoju branży internetowej NETKAMP
Logo funduszy europejskich
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego