) Zaprogramuj Przyszłość

Aktualności

Logo funduszy europejskich
Logo fundacji orendż
Logo stowarzyszenia mistrzowie kodowania
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego

8 nie tylko koderskich umiejętności, których uczy kodowanie

Nikogo nie trzeba przekonywać, że kodowanie ma przyszłość. Otacza nas coraz bardziej skomplikowana technologia. Żeby z niej korzystać musimy mieć pewien poziom umiejętności cyfrowych – warto je rozwijać już od najmłodszych lat.

Data publikacji: 29/11/17

infografika

Nikogo nie trzeba przekonywać, że kodowanie ma przyszłość. Otacza nas coraz bardziej skomplikowana technologia. Żeby z niej korzystać musimy mieć pewien poziom umiejętności cyfrowych – warto je rozwijać już od najmłodszych lat.

Na osoby potrafiące programować czeka przecież rynek pracy. Działająca przy Komisji Europejskiej The Digital Skills and Jobs Coalition szacuje, że do 2020 roku w Europie będzie brakować prawie miliona specjalistów IT. Pewien poziom umiejętności cyfrowych będzie wymagany na nawet 90% wszystkich stanowisk.

W rozmowach o programowaniu zbyt często skupiamy się jednak wyłącznie na korzyściach dla kariery. Jak powiedział Steve Jobs: „Myślę, że każdy powinien się nauczyć programować. Bo to uczy myślenia”. Jakie więc umiejętności rozwijamy, kodując z uczniami? Opracowując koncepcję projektu „Zaprogramuj Przyszłość”, musieliśmy dobrze przemyśleć, na czym nam najbardziej zależy. Oto 8 nie tylko koderskich umiejętności, które wydają nam się najważniejsze!

 1. Kreatywność
  Umiejętności komputerowe nie od razu kojarzą się z kreatywnością. A przecież kod się… tworzy! Wyobraźni wymaga zarówno znalezienie samego pomysłu na aplikację, jak i konkretnych rozwiązań. Uczniowie szybko odkrywają, jakie możliwości daje im programowanie… i nie wahają się z nich korzystać.
 2. Logika
  Mało kto odczuwa ekscytację myśląc o logice. Operacje logiczne to jednak podstawa programowania. Kodując, uczymy się tego w praktyce. Nie musimy znać nazw takich jak koniunkcja, negacja czy alternatywa, by zobaczyć je w działaniu. 
 3. Rozwiązywanie problemów
  Kodowanie należy postrzegać właśnie jako rozwiązywanie problemów. Bo jeśli nie ma problemu… to po co tworzyć aplikację? Co więcej, programując uczymy się metodologicznego podejścia – szukania i analizy przyczyn, stawiania celów, dzielenia problemów na mniejsze części czy ustalania planu działania. 
 4. Przewidywanie
  Tworzenie własnego programu wymaga umiejętności przewidywania. Początkujący koderzy zazwyczaj odczuwają pokusę, żeby co chwila uruchamiać swój program, żeby sprawdzić jak działa. W miarę postępów potrafimy już jednak przewidzieć jego działanie na podstawie stworzonego kodu. 
 5. Współpraca
  Programiści nie pracują w pojedynkę. Potężne systemy komputerowe to efekt pracy całych zespołów – wyspecjalizowanych programistów, a także projektantów, grafików czy specjalistów od komunikacji. Kodowanie na cztery i więcej rąk to typowa sytuacja i bardzo szybko uczy działania w zespole.
 6. Empatia
  Ze stworzonego przez nas programu będą najczęściej korzystać inni. Od początku pracy nad projektem musimy wykazywać się empatią. Szybko okazuje się, że użytkownicy naszej aplikacji mogą widzieć różne rzeczy inaczej. Nie jest to łatwe, ale programowanie uczy przyjmowania perspektywy innej osoby.
 7. Uważność
  W linijkach kodu (albo w kolorowych bloczkach aplikacji Scratch Junior) nietrudno jest się pogubić. Kodowanie jak żadna inna aktywność wymaga skupienia. Umiejętność koncentracji, którą rozwijamy, programując, przydaje się jednak w wielu innych sytuacjach.
 8. Wytrwałość
  Stworzenie aplikacji to nie lada wyzwania i wymaga mnóstwa czasu. Zdarzają się błędy. Czasami wchodzimy w ślepą uliczkę i część pracy musimy wykonać od nowa. Na szczęście w programowaniu szybko otrzymujemy informację zwrotną, a świadomość celu motywuje.

 

Bądź na bieżąco

AKTUALNOŚCI

28/09/18

Mamy Laureatów konkursu „Wakacje Dasha i Dota”! 

Oto Zwycięzcy wrześniowego konkursu o wakacyjnych przygodach Dasha i Dota.

czytaj więcej

25/09/18

5 pomysłów na Code Week w twojej szkole!

Europejskie święto pasjonatów programowania w edukacji już niedługo. W tym roku Europejski Tydzień Kodowania trwa od 6 do aż 21 października. 

czytaj więcej

25/09/18

Technologia to tylko narzędzie

O najciekawszych obserwacjach ze Scratch Conferencje na MIT, premierze nowej wersji Scratcha oraz tym, jakie pytania powinniśmy zadawać, wprowadzając nowe technologie w edukacji

czytaj więcej

Kontakt

Fundacja Orange:

fundacja@orange.com

 

Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania:

kontakt@cyfrowydialog.pl

Logo fundacji zaprogramuj przyszłość
Logo stowarzyszenia mistrzowie kodowania
Logo fundacji rozwoju branży internetowej NETKAMP
Logo funduszy europejskich
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego