28/09/18
Mamy Laureatów konkursu „Wakacje Dasha i Dota”!
Oto Zwycięzcy wrześniowego konkursu o wakacyjnych przygodach Dasha i Dota.
)
Deskrypcja:
Na początku filmu widzimy logo projektu „Zaprogramuj przyszłość” oraz, nieco niżej, logo Fundacji Orange i Stowarzyszenia Mistrzów Kodowania. Na ekranie widać dzieci siedzące na matach z tabletami. Następnie pokazana zostaje mapa Polski z zaznaczonymi 9 regionami i powiatami, w których realizowany jest projekt ,,Zaprogramuj Przyszłość”. Są to następujące regiony: region legnicko-głogowski, a w nim powiaty: głogowski, górowski, legnicki, lubiński, polkowicki, region bydgoskotoruński, a w nim powiaty: bydgoski oraz toruński, region piotrkowski, a w nim powiaty: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański oraz tomaszowski, region gdański, a w nim powiaty: gdański, kartuski, nowodworski, pucki, wejherowski, region częstochowski, a w nim powiaty: częstochowski, kłobucki oraz myszkowski, region tyski, a w nim powiaty: bieruńsko-lędziński, mikołowski oraz pszczyński, region ełcki, a w nim powiaty: ełcki, giżycki, olecki, piski, gołdapski oraz węgorzewski, region olsztyński, a w nim powiaty: bartoszycki, kętrzyński, mrągowski, nidzicki, olsztyński, szczycieński oraz lidzbarski, region szczecinecko-pyrzycki, a w nim powiaty: choszczeński, drawski, myśliborski, pyrzycki, szczecinecki, świdnicki, wałecki oraz łobeski.
Wypowiada się Prezes Fundacji Orange, Pani Ewa Krupa. Następnie widzimy dzieci w klasie podczas nauki programowania, siedzące z tabletami na matach. Na dole ekranu ukazuje się liczba nauczycieli, którzy zostaną przeszkoleni w ramach projektu (1200) oraz liczba uczniów (20 000), biorących udział w programie.
Następnie wypowiada się Pani Iwona Brzózka- Złotnicka ze Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. Zostaje pokazana grupa dzieci podczas zajęć wraz z nauczycielkami. Wypowiedzi udziela Prezes Fundacji Orange, Pani Ewa Krupa.
Na końcu filmu ukazane zostają dzieci podczas edukacyjnej zabawy, na dole ekranu widnieją linki do strony projektu „Zaprogramuj Przyszłość” (https://zaprogramujprzyszlosc.edu.pl/ oraz do fanpage’a na Facebooku (https://plpl.facebook.com/ZaprogramujPrzyszlosc/). Pojawia się również logo Regionalnego Funduszu Rozwoju regionalnego, Unii Europejskiej oraz, niżej, logo Fundacji Orange, Stowarzyszenia Mistrzów Kodowania oraz Fundacji Rozwoju Branży Internetowej Netcamp.
Deskrypcja:
Na początku filmu widzimy logo projektu „Zaprogramuj przyszłość” oraz, nieco niżej, logotypy Fundacji Orange, Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania oraz Fundacji Rozwoju Branży Internetowej „NetCamp”. Na ekranie widać dzieci podczas zajęć z kodowania, bawiące się robotem i grające na owocach. Dzieci opowiadają o tym, co najbardziej podobało im się na zajęciach z programowania. Następnie wypowiada się nauczycielka i trenerka programowania, Pani Agnieszka Kucisz z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego Nr 1 w Piszu. Na dole ekranu ukazuje się liczba nauczycieli, którzy zostaną przeszkoleni w ramach projektu (1200), liczba szkół (260) oraz liczba regionów (9), a także liczba pracowników bibliotek, domów kultury i placówek doskonalenia nauczycieli (450), którzy biorą udział w projekcie. Widzimy dzieci i nauczycielkę podczas lekcji kodowania. Wypowiada się Pan Dyrektor Jarosław Baran ze szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Szydłowie. Następnie widzimy dzieci układające klocki na matach. Wypowiada się zastępca dyrektora Pani Krystyna Kamka z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego Nr 1 w Piszu. W tle widać roboty sterowane przez dzieci. Wypowiedzi udziela Pani Dyrektor Małgorzata Wyszyńska z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Piszu. Dzieci tańczą do kodu klaszcząc. Ponownie wypowiada się Pan Dyrektor Jarosław Baran. Widać dzieci układające plastikowe kubeczki. Potem wypowiada się nauczycielka, Pani Beata Czerwińska, ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Szydłowie oraz dzieci. Na końcu filmu pokazane są dzieci uczące się i bawiące na macie edukacyjnej. Na dole ekranu pojawiają się linki do strony projektu „Zaprogramuj Przyszłość” (https://zaprogramujprzyszlosc.edu.pl / oraz do fanpage’a na Facebooku (https://pl-pl.facebook.com/ZaprogramujPrzyszlosc/). Przedstawiona zostaje mapa Polski z zaznaczonymi 9 regionami, w których realizowany jest projekt ,,Zaprogramuj Przyszłość”. Są to następujące regiony: legnicko-głogowski, bydgosko-toruński, piotrkowski, gdański, częstochowski, tyski, ełcki, olsztyński, szczecinecko-pyrzycki. Następnie pojawia się logo Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wraz z informacją o współfinansowaniu projektu ze środków UE, oraz niżej, logo Fundacji Orange, Stowarzyszenia Mistrzów Kodowania oraz Fundacji Rozwoju Branży Internetowej „Netcamp”.
Data publikacji: 27/02/18
Gdzie szukać kolejnych inspiracji na ciekawe zajęcia? Specjalnie dla Was wybraliśmy najciekawsze materiały, które przydadzą się w dalszej pracy. Oto część pierwsza – blogi, portale i źródła scenariuszy zajęć. Większość polecanych materiałów jest dostępna w języku polskim.
Wiki Mistrzów Kodowania
http://wiki.mistrzowiekodowania.pl/index.php?title=Strona_g%C5%82%C3%B3wna
Obszerna baza scenariuszy zajęć z wykorzystaniem różnych narzędzi i dla różnych grup wiekowych. Na pewno zainteresują Was także nagrania webinariów – znajdziecie je na samym dole strony.
Scenariusze lekcji programu #SuperKoderzy
http://superkoderzy.pl/scenariusze-lekcji/
Program Fundacji Orange. 8 scenariuszy lekcji dla klas 1-3 pomoże Wam uporządkować i uzupełnić wiedzę, ale warto też rzucić okiem na pomysły na zajęcia dla starszych dzieci.
Scenariusze lekcji programu MegaMisja
https://platforma.megamisja.pl/baza-wiedzy
Duży wybór scenariuszy edukacji cyfrowej, medialnej i informacyjnej, w tym z zakresu programowania. Znajdziecie tu również pomysły na zajęcia nadesłane przez nauczycieli biorących udział w tym programie prowadzonym przez Fundację Orange.
Koduj.gov.pl
http://koduj.gov.pl/nauczyciele/scenariusze-zajec/
Wiedzieliście, że Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi serwis poświęcony edukacji programistycznej? Znajdziecie tu nie tylko scenariusze, lecz także materiały, które możecie polecić rodzicom swoich uczniów.
Scenariusze zajęć z robotami Dash i Dot
http://nauczyciele.makewonder.pl/scenariusze-lekcji.html
Jeśli polubiliście roboty Dash i Dot tak jak my, to po wizycie na tej stronie polubicie je jeszcze bardziej. Wszystkie lekcje, które tu znajdziecie, zostały opracowane i sprawdzone przez nauczycieli.
Kursy i scenariusze code.org
Duży wybór scenariuszy i kursów na uczniów i nauczycieli – na tej stronie naprawdę można się zgubić na długie godziny. Niestety nie wszystkie materiały są dostępne w języku polskim.
Materiały i scenariusze programu „Koduj z Klasą”
https://kodujzklasa.ceo.org.pl/materialy-i-scenariusze
Scenariusze programu prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację Szkoła z Klasą. Szczególnie polecamy zestaw gier i zabaw w sekcji „Programowanie bez komputera”.
Computer Science Unplugged
Doskonałe źródło inspiracji dla nauczycieli szukających pomysłów na zajęcia o komputerach… bez komputera. Strona w języku angielskim, jednak na jej archiwalnej wersji (https://classic.csunplugged.org/) można znaleźć polskie tłumaczenia scenariuszy – szukajcie ich w szczegółach poszczególnych zajęć.
Portale i blogi
Blog Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania
http://www.oswajamyprogramowanie.edu.pl/
Inspiracje, nowinki edukacyjne i… praca trenera „Zaprogramuj przyszłość” od kuchni. Każdy nauczyciel zainteresowany programowaniem znajdzie tu coś dla siebie.
Portal Edunews.pl
https://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/programowanie
Portal Edunews.pl już od 10 lat inspiruje nauczycieli. Warto pamiętać, że istnieje w nim specjalna sekcja poświęcona edukacji programistycznej!
Blog „Mali programiści”
http://maliprogramisci.blogspot.com/
Blog Joanny Apanasewicz, trenerki Mistrzów Kodowania. Mnóstwo porad i dobrych praktyk edukacji programistycznej z pierwszej ręki.
Blog grupy Superbelfrzy RP
http://www.superbelfrzy.edu.pl/
Miejsce, gdzie wszyscy nauczyciele szukający pomysłów na kreatywne i angażujące zajęcia znajdą coś dla siebie – szczególnie, jeśli interesuje ich wykorzystanie technologii w szkole.
Blog „Kodowanie na dywanie”
http://kodowanienadywanie.blogspot.com/
Blog Anny Świć, który zainteresuje z pewnością wszystkie osoby, które szukają inspiracji na zajęcia z kodowaniem bez prądu.
Bądź na bieżąco
28/09/18
Oto Zwycięzcy wrześniowego konkursu o wakacyjnych przygodach Dasha i Dota.
25/09/18
Europejskie święto pasjonatów programowania w edukacji już niedługo. W tym roku Europejski Tydzień Kodowania trwa od 6 do aż 21 października.
25/09/18
O najciekawszych obserwacjach ze Scratch Conferencje na MIT, premierze nowej wersji Scratcha oraz tym, jakie pytania powinniśmy zadawać, wprowadzając nowe technologie w edukacji
Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania: