) Zaprogramuj Przyszłość

Aktualności

Logo funduszy europejskich
Logo fundacji orendż
Logo stowarzyszenia mistrzowie kodowania
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego

Programistyczne inspiracje cz. 1

W ramach projektu „Zaprogramuj przyszłość” wspólnie uczymy się kodować z najmłodszymi uczniami. Przy wsparciu trenerów nauczyciele z całej Polski prowadzą swoich pierwszych 15 zajęć na podstawie naszych scenariuszy. Mamy nadzieję, że na tym nie zakończy się ich przygoda z programowaniem w szkole!

Data publikacji: 27/02/18

Gdzie szukać kolejnych inspiracji na ciekawe zajęcia? Specjalnie dla Was wybraliśmy najciekawsze materiały, które przydadzą się w dalszej pracy. Oto część pierwsza – blogi, portale i źródła scenariuszy zajęć. Większość polecanych materiałów jest dostępna w języku polskim.

 

Scenariusze zajęć

Wiki Mistrzów Kodowania

http://wiki.mistrzowiekodowania.pl/index.php?title=Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Obszerna baza scenariuszy zajęć z wykorzystaniem różnych narzędzi i dla różnych grup wiekowych. Na pewno zainteresują Was także nagrania webinariów – znajdziecie je na samym dole strony.

 

Scenariusze lekcji programu #SuperKoderzy

http://superkoderzy.pl/scenariusze-lekcji/

Program Fundacji Orange. 8 scenariuszy lekcji dla klas 1-3 pomoże Wam uporządkować i uzupełnić wiedzę, ale warto też rzucić okiem na pomysły na zajęcia dla starszych dzieci.

 

Scenariusze lekcji programu MegaMisja

https://platforma.megamisja.pl/baza-wiedzy

Duży wybór scenariuszy edukacji cyfrowej, medialnej i informacyjnej, w tym z zakresu programowania. Znajdziecie tu również pomysły na zajęcia nadesłane przez nauczycieli biorących udział w tym programie prowadzonym przez Fundację Orange.

 

Koduj.gov.pl

http://koduj.gov.pl/nauczyciele/scenariusze-zajec/

Wiedzieliście, że Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi serwis poświęcony edukacji programistycznej? Znajdziecie tu nie tylko scenariusze, lecz także materiały, które możecie polecić rodzicom swoich uczniów.

 

Scenariusze zajęć z robotami Dash i Dot

http://nauczyciele.makewonder.pl/scenariusze-lekcji.html

Jeśli polubiliście roboty Dash i Dot tak jak my, to po wizycie na tej stronie polubicie je jeszcze bardziej. Wszystkie lekcje, które tu znajdziecie, zostały opracowane i sprawdzone przez nauczycieli.

 

Kursy i scenariusze code.org

https://code.org/

Duży wybór scenariuszy i kursów na uczniów i nauczycieli – na tej stronie naprawdę można się zgubić na długie godziny. Niestety nie wszystkie materiały są dostępne w języku polskim.

 

Materiały i scenariusze programu „Koduj z Klasą”

https://kodujzklasa.ceo.org.pl/materialy-i-scenariusze

Scenariusze programu prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację Szkoła z Klasą. Szczególnie polecamy zestaw gier i zabaw w sekcji „Programowanie bez komputera”.

 

Computer Science Unplugged

https://csunplugged.org/

Doskonałe źródło inspiracji dla nauczycieli szukających pomysłów na zajęcia o komputerach… bez komputera. Strona w języku angielskim, jednak na jej archiwalnej wersji (https://classic.csunplugged.org/) można znaleźć polskie tłumaczenia scenariuszy – szukajcie ich w szczegółach poszczególnych zajęć.

 

Portale i blogi

Blog Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania

http://www.oswajamyprogramowanie.edu.pl/

Inspiracje, nowinki edukacyjne i… praca trenera „Zaprogramuj przyszłość” od kuchni. Każdy nauczyciel zainteresowany programowaniem znajdzie tu coś dla siebie.

 

Portal Edunews.pl

https://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/programowanie

Portal Edunews.pl już od 10 lat inspiruje nauczycieli. Warto pamiętać, że istnieje w nim specjalna sekcja poświęcona edukacji programistycznej!

 

Blog „Mali programiści”

http://maliprogramisci.blogspot.com/

Blog Joanny Apanasewicz, trenerki Mistrzów Kodowania. Mnóstwo porad i dobrych praktyk edukacji programistycznej z pierwszej ręki.

 

Blog grupy Superbelfrzy RP

http://www.superbelfrzy.edu.pl/

Miejsce, gdzie wszyscy nauczyciele szukający pomysłów na kreatywne i angażujące zajęcia znajdą coś dla siebie – szczególnie, jeśli interesuje ich wykorzystanie technologii w szkole.

 

Blog „Kodowanie na dywanie”

http://kodowanienadywanie.blogspot.com/

Blog Anny Świć, który zainteresuje z pewnością wszystkie osoby, które szukają inspiracji na zajęcia z kodowaniem bez prądu.

Bądź na bieżąco

AKTUALNOŚCI

28/09/18

Mamy Laureatów konkursu „Wakacje Dasha i Dota”! 

Oto Zwycięzcy wrześniowego konkursu o wakacyjnych przygodach Dasha i Dota.

czytaj więcej

25/09/18

5 pomysłów na Code Week w twojej szkole!

Europejskie święto pasjonatów programowania w edukacji już niedługo. W tym roku Europejski Tydzień Kodowania trwa od 6 do aż 21 października. 

czytaj więcej

25/09/18

Technologia to tylko narzędzie

O najciekawszych obserwacjach ze Scratch Conferencje na MIT, premierze nowej wersji Scratcha oraz tym, jakie pytania powinniśmy zadawać, wprowadzając nowe technologie w edukacji

czytaj więcej

Kontakt

Fundacja Orange:

fundacja@orange.com

 

Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania:

kontakt@cyfrowydialog.pl

Logo fundacji zaprogramuj przyszłość
Logo stowarzyszenia mistrzowie kodowania
Logo fundacji rozwoju branży internetowej NETKAMP
Logo funduszy europejskich
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego