) Zaprogramuj Przyszłość

Aktualności

Logo funduszy europejskich
Logo fundacji orendż
Logo stowarzyszenia mistrzowie kodowania
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego

Programistyczne inspiracje cz. 2

To druga cześć naszych programistycznych inspiracji, które – mamy nadzieję – pomogą Wam poszerzyć swoją wiedzę i odszukać ciekawe materiały, które będziecie mogli wykorzystać w pracy z uczniami. Po prezentacji najciekawszych źródeł scenariuszy oraz portali i blogów czas na materiały wideo, kursy online oraz webinaria.

Data publikacji: 23/03/18

UWAGA! Wiele z polecanych przez nas filmów jest opatrzonych polskimi napisami. Jeśli nie pojawią się od razu, kliknijcie ikonę Napisy („dziurkowany” prostokąt obok ikony koła zębatego) w odtwarzaczu YouTube. Klikając koło zębate, możecie również wejść w ustawienia „Napisy”, żeby sprawdzić, czy jest dostępna polska wersja językowa.

Materiały wideo

TEDed
https://ed.ted.com/
Na stronach TEDed znajdziecie filmy, które w przystępny sposób wyjaśniają zagadnienia związane ze współczesną nauką. Filmy na temat programowania (https://goo.gl/dgHRT7), komputerów (https://goo.gl/rNeZhP), algorytmów (https://goo.gl/QHfbvv) czy robotyki (https://goo.gl/U2VSgy) na pewno się spodobają zarówno Wam, jak i Waszym uczniom.

Biblioteka nagrań CODE.org
https://code.org/educate/resources/videos
Kursy i scenariusze CODE.org polecaliśmy już w poprzedniej części naszego wyboru. Ilu jednak z Was dotarło do biblioteki nagrań? Warto się z nią zapoznać – znajdziecie tam zarówno filmy nt. podstaw działania komputerów, jak i inspirujące wypowiedzi znanych osób ze świata informatyki. Dodatkowa atrakcja – Bill Gates i Mark Zuckenberg wyjaśniający pojęcia związane z programowaniem!

Kursy online

eTwinning
http://www.etwinning.pl/kursy-internetowe/ 
Kursy eTwinning są przeznaczone dla nauczycieli uczestniczących w tym międzynarodowym programie. Jeszcze przed zaczęciem realizacji projektu eTwinning możecie skorzystać z 5 dowolnych kursów tygodniowych. Jest z czego wybierać – samych kursów z zakresu programowania jest aż 13.

Khan Academy
https://pl.khanacademy.org/computing
Znajdziecie tu zarówno filmy na temat konkretnych języków programowania, jak i te dotyczące podstaw informatyki. Często kilka filmów tworzy spójny kurs dotyczący konkretnego zagadnienia. Nauczycielom z „Zaprogramuj przyszłość” szczególnie polecamy te z kategorii „Godzina Kodowania”. Wiele z nich można z powodzeniem stosować na lekcjach już z 8-latkami - tym bardziej, że została do nich nagrana polska ścieżka dźwiękowa. Poruszanie się po stronie ułatwi zmiana języka na polski – w stopce znajdziecie link „Change language / Zmień język”. 

Coursera
https://www.coursera.org
Pisząc o dobrych kursach internetowych nie sposób nie wspomnieć o Courserze – miejscu, gdzie swoją ofertę edukacyjną udostępniają najlepsze uniwersytetu na świecie. Jeśli czytanie po angielsku nie stanowi dla Was problemu (niestety niewiele materiałów zostało przetłumaczonych na polski), gorąco polecamy. Na początek może kurs „Code Yourself”? (https://goo.gl/UD7Q4S)

Webinaria

Webinaria Mistrzów Kodowania
http://news.mistrzowiekodowania.samsung.pl/20272-webinary-w-ramach-v-edycji-programu-mistrzowie-kodowania

W naszych newsletterach niejednokrotnie polecaliśmy bezpłatne webinaria prowadzone przez Mistrzów Kodowania. Harmonogram spotkań do końca tego roku szkolnego znajdziecie na stronie https://goo.gl/xvDWkM. Waszej uwadze szczególnie polecamy spotkania z cyklu „Projekt Laboratorium” dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Archiwalne nagrania spotkań są natomiast dostępne na stronie https://goo.gl/gXuZ1g.  
 

Bądź na bieżąco

AKTUALNOŚCI

28/09/18

Mamy Laureatów konkursu „Wakacje Dasha i Dota”! 

Oto Zwycięzcy wrześniowego konkursu o wakacyjnych przygodach Dasha i Dota.

czytaj więcej

25/09/18

5 pomysłów na Code Week w twojej szkole!

Europejskie święto pasjonatów programowania w edukacji już niedługo. W tym roku Europejski Tydzień Kodowania trwa od 6 do aż 21 października. 

czytaj więcej

25/09/18

Technologia to tylko narzędzie

O najciekawszych obserwacjach ze Scratch Conferencje na MIT, premierze nowej wersji Scratcha oraz tym, jakie pytania powinniśmy zadawać, wprowadzając nowe technologie w edukacji

czytaj więcej

Kontakt

Fundacja Orange:

fundacja@orange.com

 

Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania:

kontakt@cyfrowydialog.pl

Logo fundacji zaprogramuj przyszłość
Logo stowarzyszenia mistrzowie kodowania
Logo fundacji rozwoju branży internetowej NETKAMP
Logo funduszy europejskich
Logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego